Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що керівники місцевих прокуратур на відкритому пленарному засіданні відповідної ради  не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнених статистичних та аналітичних даних.

Територіальна юрисдикція Білоцерківської місцевої прокуратури поширюється на м. Біла Церква, Білоцерківський район, Володарський район, Ставищанський  район, Сквирський район, Тетіївський район.

До штату місцевої прокуратури на даний час входить 45 прокурорів із яких троє займають адміністративні посади (керівник прокуратури – Путято Геннадій Валерійович, перший заступник керівника прокуратури – Бущак В.В., заступник керівника місцевої прокуратури – Марків Н.С.). До складу місцевої прокуратури входять Володарський, Ставищенський, Сквирський та Тетіївський відділи, які розташовані на території однойменних районів Київської області.

У штаті прокуратури одна посада прокурора на даний час вакантна. Штат апарату Білоцерківської місцевої прокуратури (розташований в м. Біла Церква) входять 24 прокурори прокуратури. Всі працівники місцевої прокуратури призначені на посади після проведення відповідного конкурсу на зайняття посад у Білоцерківській місцевій прокуратурі.

На місцеву прокуратуру, як і на прокуратуру України загалом, покладається здійснення трьох конституційних функцій:

— підтримання публічного обвинувачення в суді;

— організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;

— представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Крім того, відповідно до Перехідних положень Конституції України прокуратура продовжує здійснювати нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також  при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої  свободи громадян.

Вказані функції покладені на органи прокуратури статтею 131-1 Конституції України, з урахуванням змін, які набрали чинності 30.09.2016, згідно яких функцію представництва інтересів громадян виключено.

Упродовж 2018 року Білоцерківською місцевою прокуратурою, у порядку, передбаченому Законом України «Про прокуратуру» здійснювалась робота по виконанню покладених на прокуратуру завдань та функцій.

Прокурорами Білоцерківської місцевої прокуратури на виконання встановлених Конституцією України функцій, з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави здійснювався нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, та проведенні оперативно-розшукової діяльності у Білоцерківському відділі поліції ГУ НП України в Київській області.

Здійснювався нагляд при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян. З цих же питань здійснювався нагляд за додержанням законів у Державній установі «Білоцерківська виправна колонія — 35», Білоцерківському міськрайонному відділі з питань пробації центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції України.

Крім цього, в суді прокурорами підтримувалось публічне обвинувачення у кримінальних справах, а також здійснювалась робота щодо представництва законних інтересів держави та територіальної громади в цивільному, господарському та адміністративному судочинстві.

Так, згідно із даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, за 12 місяців 2018 року було зареєстровано 5109 кримінальних правопорушення, з яких 4450 віднесено до категорії невеликої та середньої тяжкості, 327 віднесено до категорії тяжких та 279 особливо тяжких злочинів.

У порівнянні з 2017 роком відбулося зниження рівня загальної злочинності на 23,1 % (або менше на 757 злочинів), в т.ч. особливо тяжких  на  50,0 % (менше на 32). Також відбулося зменшення кількості тяжких злочинів  на 20,0 %  (менше на 220 злочинів).

Зменшилась кількість злочинів проти власності у тому числі розбоїв (на 50%), привласнень, розтрат майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем – у Білоцерківському районі (на 25%).

Спостерігається зменшення злочинів проти довкілля – м. Біла Церква (на 80 %). Вбачається, зменшення кількості злочинів проти безпеки виробництва.

Поряд із загальним зниженням злочинності відбулося зростання таких зареєстрованих видів злочинів як: у сфері господарської діяльності з 8 до 11 (+3); у сфері службової діяльності  з 35 до 59 (+24); ДТП  з 73 до 90 (+17); Шахрайство з 121 до 271 (+150); зґвалтування з 1 до 7  (+6).

У звітному періоді всього було розкрито (повідомлено особам про підозру) 1463 злочинів з яких 124 злочини минулих років та 1339, зареєстрованих у  2018 році, в т.ч.   307 тяжких та 12 особливо тяжких злочинів.

Станом на 01.01.2019  залишок   нерозкритих злочинів складав  — 5439 кримінальних проваджень.

За підсумками  12 місяців 2018 року питома вага розкриття по загальній злочинності становить 53,1 % (ГУ – 47,5%),   тяжких злочинів – 35,0 %   (ГУ – 37,3 %) , особливо тяжких – 37,5 % (ГУ – 41,8 %).

Питома вага розкриття тяжких злочинів по Білоцерківському ВП склала 35,0 % та є нижчою  середньообласного показника (37,3 %).

Такий стан розкриття цих злочинів обумовлений значним залишком – 571 нерозкритий злочин зазначеної категорії.

Потребує суттєвого покращення стан організації роботи з розкриття крадіжок, зокрема, кваліфікованих за ч.3 ст.185 КК України,  в тому числі крадіжок  з квартир і приватних будинків.

Враховуючи, що в структурі загальної злочинності крадіжки становлять найбільшу частку – 1043 або 41,3 %, а тому стан розкриття саме цих злочинів найбільш суттєво впливає на загальний відсоток розкриття кримінальних правопорушень по Білоцерківському ВП.

По розслідуваним кримінальним провадженням було розкрито 245 злочинів  минулих років (2017 р. — 342), що на 28,4 % менше минулого року,    в тому числі  104 тяжких  та особливо тяжких (2017 р. – 121).

Неповнолітніми та за їх участю (по розслідуваним КП) було учинено 31 злочин, що  на 44,6 % менше ніж у 2017 році (56).

Якщо ж характеризувати стан злочинності за видами то із вказаної кількості злочинів найбільше вчинено злочинів проти власності – 1158, питома вага яких становить 49,9 % від вчинених. До вказаної категорії включено 853 крадіжок (із квартир та приватних будинків – 153), 77 грабежів, 11 розбоїв. При цьому, у порівнянні із аналогічним періодом 2017 року частка вчинених грабежів і розбоїв у минулому році зменшилась.

Також зареєстровано 203 злочинів проти життя та здоров’я особи, що становить 8,7 % від загальної кількості вчинених злочинів. При цьому, обліковано 13 тяжких тілесних ушкоджень в тому числі 5 тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть особи. Щодо умисних вбивств – за період 12 місяців 2018 року зареєстровано 2 кримінальні провадження за даним фактом, які скеровано до суду з обвинувальними актами.

Крім цього, зареєстровано 136 злочинів проти безпеки руху та експлуатації транспорту із яких 90 за фактами порушення правил безпеки дорожнього руху, особами які керують транспортними засобами, в тому числі 6, що спричинили смерть потерпілого, а також 46 незаконних заволодіння транспортних засобів.

Також виявлено 339 злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

За вказаний період слідчими СВ Білоцерківського ВП та СУ ФР Білоцерківської ОДПІ розслідувано 1557 кримінальних правопорушень вчинених на території м. Біла Церква. За всіма цими правопорушеннями досудове розслідування завершено і кримінальні провадження щодо них скеровано до суду.

З метою координації роботи правоохоронних органів щодо протидії злочинності проведено 3 спільні наради керівників правоохоронних органів, на яких обговорено ряд проблемних питань у діяльності правоохоронних органів з визначенням ряду конкретних заходів, щодо зменшення рівня злочинності та підвищення якості роботи правоохоронних органів.

Як свідчать статистичні дані, спільно вжитими заходами, здійсненими на виконання рішення спільної наради, вдалося покращити стан криміногенної обстановки в місті.

Упродовж поточного періоду Білоцерківською місцевою прокуратурою до суду направлено два обвинувальні акти щодо двох осіб за обвинуваченням у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 203-2 КК України (зайняття гральним бізнесом), судовий розгляд у яких триває.

Водночас, необхідно зазначити, що вказана робота була б більш результативною, якби вдалося реалізувати наміри щодо встановлення камер візуального спостереження у місцях масового перебування громадян, центральних автомагістралях, на в’їздах і виїздах в місто. Це значно б покращило стан розкриття таких злочинів як незаконне заволодіння транспортними засобами, розбоїв, грабежів, та інших злочинів та встановлення осіб, які їх вчинили в найкоротший час після їх вчинення. Адже отримана інформація давала б можливість впізнати злочинців, встановити транспортні засоби на яких вони пересуваються, напрямок руху в якому вони залишили місце події та інші важливі для слідства обставини.

Якщо повернутись до виконання функцій прокуратури, то упродовж минулого року прокурорами Білоцерківської місцевої прокуратури під час перевірки законності рішень слідчих про закриття кримінальних проваджень скасовано 266 незаконних постанов слідчих поліції про закриття кримінальних проваджень. З метою активізації досудового розслідування прокурорами надано 1276 письмових вказівок про виконання конкретних слідчих, розшукових дій у кримінальних провадженнях.  За результатами перевірок додержання законів при реєстрації заяв та повідомлень про вчинення злочинів у Білоцерківському ВП ГУ НП України в Київській області виявлено 123 раніше не облікованих злочинів, по яким Білоцерківською місцевою прокуратурою розпочато кримінальні провадження.

Прокурорами упродовж 12 місяців 2018 року прийнято участь у 1594 судових засіданнях, щодо розгляду кримінальних справ Білоцерківським міськрайонним судом. За результатами розгляду 1163 справ судом було постановлено обвинувальні вироки та ухвали про звільнення від відповідальності за нереабілітуючими підставами.

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закону) органи прокуратури є спеціальним уповноваженим суб’єктом у сфері протидії корупції.

За вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності.

Органи прокуратури відповідно до Закону уповноваженні застосовувати заходи кримінально правового характеру, заявляти позови в інтересах держави та громадян у випадках передбачених Законом України «Про прокуратуру», а також вносити подання до органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою  виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення.

Протягом 2018 року Білоцерківською місцевою прокуратурою  вивчався стан дотримання вимог антикорупційного законодавства під час заповнення та подачі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.

Кримінальним кодексом України (стаття 366-1) передбачена відповідальність (до двох років позбавлення волі) за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Декларація), або умисне неподання декларації.

Також, передбачена адміністративна відповідальність (стаття 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення) за несвоєчасне подання Декларації, а також за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.

В зв’язку з цим, прошу, у разі виявлення порушень обмежень передбачених Законом України «Про запобігання корупції», повідомляти суб’єктів боротьби у сфері протидії корупції, в тому числі і прокуратуру.

Зареєстровано 32 кримінальних проваджень за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, за результатами досудового розслідування 24 кримінальних проваджень спрямовано до суду.

Також, Білоцерківською місцевою прокуратурою здійснюється нагляд за додержанням законів Білоцерківським ВП при здійсненні оперативно-розшукової діяльності.

Протягом 2018 року на виконання вказаної функції прокуратурою перевірено 406 оперативно-розшукових справ, заведених з метою встановлення місцезнаходження осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, суду, від відбування кримінальних покарань та безвісти зниклих громадян. При цьому надано 106 вказівок щодо проведення оперативно-розшукових заходів, направлених на досягнення цілей оперативно-розшукової діяльності.

За результатами проведеної роботи протягом 2018 року органами поліції розшукано 130 особу (111 — злочинців, 19 — безвісно зниклих).

На виконання функції нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян протягом 2018 року систематично проводились відповідні прокурорські перевірки у Білоцерківському МРВ з питань пробації, Білоцерківському ВП ГУ НП в Київській області, Білоцерківському РВ ДМС, ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» та міському і районному відділах ДВС Білоцерківського міськрайонного управління юстиції, під час яких виявлялись порушення вимог законів України.

З метою попередження і своєчасного усунення порушень прав та інтересів затриманих, узятих під варту і засуджених, інших осіб, до яких застосовувались заходи примусового характеру, пов’язані з обмеженням особистої свободи, Білоцерківською місцевою прокуратурою внесено 23 вказівок, за результатами розгляду яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності 16 працівників установ, поновлено права 8 засуджених, яких незаконно поміщено до ДІЗО ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)».

Крім того, прокурорами Білоцерківської місцевої прокуратури протягом 2018 року прийнято участь у 347 судових засіданнях щодо розгляду судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.

Водночас з цим, прошу вжити заходів щодо активізації діяльності спостережної комісії.

Так, відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування здійснюють соціальний патронаж звільнених осіб, зокрема, утворюють спостережні комісії, піклувальні ради при спеціальних виховних установах та здійснюють контроль за діяльністю суб’єктів соціального патронажу, які їм підпорядковані.

Згідно п. 3 Положення про спостережні комісії до її основних завдань віднесено сприяння органам і установам виконання покарань у виправленні і ресоціалізації засуджених осіб та створенні належних умов для їх тримання, залучення до цієї діяльності громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян.

Тому, хотілось би звернути увагу на важливість виконання вищевказаних вимог законів та підзаконних актів, з метою здійснення належної профілактичної роботи із особами звільненими із місць позбавлення волі та вжиття заходів до їх ресоціалізації.

На виконання функції з питань представництва в суді Білоцерківською місцевою прокуратурою Білоцерківською місцевою прокуратурою протягом 2018 року пред´явлено до суду 28 (за 2017 рік – 37) позовних заяв в інтересах держави на загальну суму 8 млн. 251 тис. грн. (331 млн. грн.), з них: 3 (21) позови про повернення державі земель, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок на загальну суму 7 млн. 8 тис. грн. (318 млн. 79 тис. грн.), площею 10 га (961 га), 1 (3) — позов з питань державної та комунальної власності на суму 302 тис. грн. (12 млн. 505 тис. грн.); 3 (0) – у сфері охорони навколишнього природного середовища на загальну суму 184 тис. грн. (0), 21 (13) — у бюджетній сфері на суму 757 тис. грн. (417 тис. грн.), з них: 5 (5) у кримінальному судочинстві на суму 222 тис. грн. (171 тис. грн.), у тому числі 2 (1) — з ознаками корупції на загальну суму 179 тис. грн. (140 тис. грн.)

Протягом 2018 року задоволено 13 (30) позовів на загальну суму 33 млн. 534 тис. грн. (226 млн. 600 тис. грн.) з них: 7 (16) про повернення державі земель, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок на загальну суму 33 млн. 190 тис. грн. (214 млн. 16 тис. грн.), площею 897 га (587 га), 1 (3) — з питань державної та комунальної власності на суму 302 тис. грн. (12 млн. 505 тис. грн.); 1 (0) – у сфері охорони навколишнього природного середовища на загальну суму 21 тис. грн. (0); 4 (11) — у бюджетній сфері на суму 21 тис. грн. (79 тис. грн.)

За рішеннями судів, які набрали законної сили реально виконано 16 (36) рішень суду на загальну суму 16 млн. 104 тис. грн. (233 млн. 816 тис. грн.), з них: 12 (23) рішень про повернення державі земель, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок на загальну суму 16 млн., 25 тис. грн. (221 млн. 21 тис. грн.), площею 10 га (861 га), 1 (0) – у сфері охорони навколишнього природного середовища на загальну суму 21 тис. грн. (0); 3 (13) — у бюджетній сфері на суму 54 тис. грн. (390 тис. грн.)

Крім цього, місцевою прокуратурою наданий час опрацьовуються матеріали відділу капітального будівництва Білоцерківської міської ради щодо сплати забудовниками коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Слід зазначити, що ефективний вплив на стан правопорядку в районі неможливо здійснити без широкого залучення громадськості.

Білоцерківською місцевою прокуратурою активізовано діяльність з висвітлення результатів своєї діяльності в засобах масової інформації. Так, Білоцерківською місцевою прокуратурою упродовж 2018 року здійснено 89 виступи в засобах масової інформації, з яких 59 виступів здійснено в мережі інтернет та 24 виступів – в електронних засобах масової інформації (радіо, телебачення) та 6 виступів —  в друкованих засобах масової інформації.

Крім цього, Білоцерківською місцевою прокуратурою протягом 2018 року вживались заходи щодо розгляду звернень громадян.

Так, не зважаючи на те, що прокуратура не наділена повноваженнями проводити перевірки з питань додержання законів, впродовж 2018 року до Білоцерківської місцевої прокуратури надійшло 1533 звернень громадян, з яких вирішено 917, з них 7 — задоволено та 595 звернень направлено до інших відомств для вирішення, 21 звернення направлено заявникам або залишено без розгляду. На особистому прийомі за вказаний період прокурорами Білоцерківської місцевої прокуратури прийнято 356 звернень  громадян, з яких 16 особисто керівником прокуратури.

Також працівниками Білоцерківської місцевої прокуратури здійснюється особистий прийом громадян за місцем їх проживання та роботи, а також особистий прийом в’язнів за місцем їх утримання.

Упродовж  вказаного періоду Білоцерківською місцевою прокуратурою надано відповіді на 3 інформаційні запити.

Вказану інформацію направляю до відома та врахування в роботі.

 

Керівник місцевої прокуратури                                                         Г. Путято