Сьогодні, 14 липня 2017 року відбувся семінар-дискусія щодо добровільного об’єднання територіальних громад. Одним з питань, які є нині актуальними – реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади. Адже в Україні триває реформа, яка здійснюється згідно Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». На Білоцерківщині наразі реформа на стадії обговорення.

Які виклики пропонує реформа? Чого чекати селянам? На ці запитання спробували дати відповідь під час обговорення  «Спроможні  громади — сильна держава. Об’єднання задля розвитку». В ньому взяли участь: голова Білоцерківської районної ради Віталій Гринчук, голова райдержадміністрації Геннадій Джегур, голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних голів, Фурсівський сільський голова Микола Фурсенко, начальник відділу з питань адміністративно-територіального устрою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Микола Рубчак,  заступник голови, керівник Виконавчої дирекції Всеукраїнської Асоціації сільських та селищних рад Микола Поєдинок, голови місцевих рад, депутати районної ради, керівники установ та організацій району.  Голови сільських рад, депутати райради активно задавали питання, адже початок цієї реформи вони болісно відчули на собі.

— Перше і головне, що ви маєте зараз донести до людей, і обов’язково акцентувати на цьому увагу громади – це те, що реформа надскладна. І вона потребує часу. Не треба думати, що якщо громада стане об’єднаною, то життя навколо перетвориться на казку. Реформа ОТГ стосується всіх сфер життя. Тому селянам необхідно добре подумати – хто ж ними керуватиме, хто стане лідером громади?, — наголосив під час наради Микола Володимирович Рубчак.

 Проект реформи децентралізації у Білоцерківському районі наразі передбачає створення 4-х ОТГ Узинської, Терезинської, Шкарівської, Фурсівської. Та цей поділ ще не остаточний. Бо не всі сільські громади готові на подібний варіант. Головне, на що звертали увагу під час наради, це те, що громада зможе сама розподіляти ресурси й кошти, зосереджені в ОТГ. Неабияку вагу мають і податки, які після об’єднання, теж зосередяться в окремо взятій громаді.

Присутні могли також ознайомитися із вже реальними напрацюваннями голів ОТГ – Черкаської та Тернопільської областей. Окремими питаннями, що підіймалися під час наради є питання інфраструктури села, освіти, медицини, управління та надання адміністративних послуг. Відповідно до закону, в ОТГ повинні бути створені всі умови для нормального функціонування громади: освіта, медична допомога, інші послуги (за якими селянам не доведеться їхати в обласний центр). Для громад, котрі увійдуть в ОТГ, поки що обов’язковими лишаються дитячий садочок та початкова школа. А діти старшого віку будуть їздити до школи на автобусах.

Думки, щодо об’єднання поки що розділяються. Сільські голови у більшості своїй впевнені – ОТГ потрібне, та неминуче, однак мають певний сумнів чи принесе воно користь селянам Білоцерківщини.

Попри суперечки, всі учасники наради погодилися з тим, що процес ОТГ вже не зупинити. І мешканцям району необхідно якнайшвидше прийти до спільного рішення.

Для тих, хто ставиться до децентралізації негативно — певно, спрацьовує досить серйозний фактор, адже останні 70 років ніхто не давав їм приймати рішення та брати владу до рук. А сьогодні держава сама пропонує громадам взятися до справи – ось беріть, об’єднуйтесь, працюйте, змінюйте так, як зручно саме вам. Та усвідомити, що влада у твоїх руках і саме ти можеш щось змінити, після стількох років бездіяльності досить складно. Одразу спрацьовує приказка: подивлюсь, як у сусіда, а потім, може, і собі зроблю.

Доречним був виступ голови районної ради Віталія Гринчука. Саме він стояв у джерел започаткування децентралізації Білоцерківського району. Були підготовлені проекти з урахуванням методики формування спроможних громад. Та представники органів місцевого самоврядування на чолі з головою ради за останні 2 роки пройшли «круги ада» в кабінетах чиновників, вже й руки опустилися, а сьогодні знову повернулися до свого ж рішення, запропонованого ще у 2015 році.

«Біль депутатів, їх крик, то крик душі….Щодо реформи, то ряд  неузгодженостей на законодавчому рівні, а тому багато проблем. Медична, освітня реформа — недосконалі…Але процес пішов. Він безповоротній. Я хочу, щоб ми всі були почуті»,- говорив Віталій Юрійович.

«І все ж дискусія пройшла успішно. Відстоюються інтереси громад задля майбутнього наших дітей»,- на завершення резюмував  Геннадій Джегур.

Всі, хто так чи інакше, причетний до реформи, наголошують: сидіти і чекати не треба. Ніхто, крім нас самих, не зробить цю справу краще. Бо ніхто не знає, як буде краще для нас. Тому селянам і громадам необхідно вже зараз вирішити – вони беруть виграшний білет або чекають, доки виграє хтось інший?