Основні аспекти укладення угод у кримінальному провадженні.

 Із прийняттям нового кримінального процесуального кодексу України 2012 року запроваджено інститут кримінального провадження на підставі угод, тобто можливість укладення у кримінальному провадженні угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим та про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим.

Укладення угоди про примирення між потерпілим і підозрюваним або обвинуваченим можливе лише у провадженнях щодо злочинів невеликої та середньої тяжкості, якими завдана шкода фізичній особі або майнова шкода юридичній особі, за ініціативою будь-якої зі сторін. Укладення угоди про примирення не значить прощення злочинця потерпілою особою, а дає сторонам кримінального провадження можливість дійти згоди щодо міри покарання, порядку відшкодування шкоди, що значно скорочує строки розслідування та розгляду в суді кримінальних проваджень.

При цьому, КПК України зобов’язує слідчого, прокурора інформувати підозрюваного та потерпілого про їхнє право на примирення, роз’яснити механізм його реалізації та не чинити перешкод в укладенні такої угоди.

Що ж стосується угод про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим, то її укладення можливе лише за ініціативою прокурора або підозрюваного чи обвинуваченого, і лише в тих кримінальних провадженнях, в яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Не допускається укладення такої угоди у кримінальному провадженні, в якому бере участь потерпілий.

Так, Білоцерківською місцевою прокуратурою упродовж 2016 року до Білоцерківського міськрайонного суду скеровано 785 обвинувальних актів, з яких 59 з угодами про примирення та 53 про визнання винуватості, за результатми розгляду яких судом ухвалено вироки, якими затверджено відповідну угоду  і призначено узгоджену сторонами міру покарання.

Позитивним моментом при укладенні угод є спрощення процесуальної процедури як під час досудового розслідування та і судового провадження. Наприклад, якщо домовленості щодо укладення угоди досягнуто на досудовому слідстві, обвинувальний акт з підписаною сторонами угодою невідкладно надсилають до суду, значно скоротивши при цьому процесуальні строки та обмеження прав підозрюваного. Разом з цим, прокурору надано право відкласти направлення до суду обвинувального акта з підписаною сторонами угодою до отримання висновку експерта або завершення проведення інших слідчих (розшукових) дій, необхідних для збирання та фіксації доказів, які можуть бути втрачені з перебігом часу, або які неможливо буде провести пізніше без істотної шкоди для їх результату в разі відмови суду в затвердженні угоди.

Впровадження даного інституту в кримінальне процесуальне законодавство є кроком вперед, адже їх укладення сприяє розвантаженню судових органів, економії процесуального часу та розширенню процесуальної самостійності сторін кримінального провадження, що водночас, не позбавляє слідчого та прокурора обов’язку доказувати належним чином, а суд – об’єктивно досліджувати обставини кримінального правопорушення за умов дотримання при цьому прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального провадження та застосування до кожного з них належної правової процедури.

Вик. Прокурор Білоцерківськоїмісцевої прокуратури Коваль О.І.

______________________________________________________

Білоцерківською місцевою прокуратурою спільно з слідчим відділом фінансових розслідувань Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах).

В ході досудового розслідування встановлено, що дії комерційного директора одного з підприємств Київської області, вчинені в інтересах очолюваної ним юридичної особи протягом 2013 – 2014 років, що полягали в незаконному формуванні податкового кредиту з податку на додану вартість, призвели до ненадходження до державного бюджет України податку на додану вартість в загальній сумі 2 008 725, 58 гривень.

Враховуючи, що шкода завдана державі відшкодована в повному обсязі, відповідно до положень ч.4 ст.212 Кримінального кодексу України, Білоцерківською місцевою прокуратурою скеровано до суду клопотання про звільнення винної особи від кримінальної відповідальності.

 

Прокурор Білоцерківської  місцевої прокуратури Шлапацький О.В.

_____________________________________________________

Вбивство на ґрунті ревнощів

За принципової позиції Білоцерківської місцевої прокуратури, засуджено жінку та чоловіка, які вбили колишню співмешканку останнього.

Так, у квітні 2015 року між Ц. та П., які проживали однією сім’єю, виникла сварка на ґрунті ревнощів до колишньої співмешканки останнього.

Під час вказаної сварки Ц. та П. вирішили позбавити життя колишню співмешканку. Реалізуючи свій злочинний умисел, Ц. дав П. ніж та наказав нанести ним удари по тілу його колишньої співмешканки С., після чого, П. нанесла три удари ножем у живіт потерпілої, від яких остання  померла на місці.

Переконавшись в тому, що потерпіла не подає будь-яких ознак життя, бажаючи приховати сліди вчиненого злочину, Ц. загорнув тіло потерпілої у простирадло та виніс з будинку, а потім скинув до колодязя, який знаходився та території їхнього домоволодіння в м.Біла Церква Київської області.

Вироком Білоцерківського міськрайонного суду від 07.02.2017 обвинувачений П. визнаний винним за вчинення злочину, передбаченого п.12 ч.2 ст.115 КК України, тобто за умисне протиправне заподіянні смерті іншій людині, вчинене за попередньою змовою групою осіб до 13 років позбавлення волі  та обвинувачена Ц. визнана винною за вчинення злочину, передбаченого п.12 ч.2 ст.115 КК України, тобто за умисне протиправне заподіянні смерті іншій людині, вчинене за попередньою змовою групою осіб до 10 років позбавлення волі.

Прокурор Білоцерківської місцевої прокуратури     Корнєва Ірина Віталіївна

______________________________________________________

Білоцерківською місцевою прокуратурою закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом замаху на зґвалтування 77-літньої бабусі.

Встановлено, що у грудні минулого року неодноразово судимий, у тому числі за вчинення зґвалтувань, мешканець Білоцерківського району Київської області зайшов до будинку своєї сусідки. Переконавшись що старенька сама дома, став наносити їй удари по голові та різним частинам тіла, намагаючись її  зґвалтувати.

Однак, бабуся вчинила активний фізичний спротив, унаслідок чого зловмисник не довів свій умисел до завершення.

Обвинувальний акт щодо нападника направлено до Білоцерківського міськрайонного суду для розгляду по суті. Його дії кваліфіковано за ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 152 КК України (незакінчений замах на зґвалтування, вчинений повторно). Санкція статті передбачає покарання у виді позбавлення волі строком до 10 років.

Прокурор Білоцерківської  місцевої прокуратури Лужецький Сергій Андрійович

___________________________________________________

Білоцерківською місцевою прокуратурою спільно з Управлінням захисту економіки Нацполіції та слідчими Білоцерківського відділу поліції затримали головного державного виконавця Білоцерківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Київській області, яка отримала неправомірну вигоду від громадянки в сумі 2 800 гривень.

Зазначену суму посадовець вимагала за зняття арешту з майна, а саме ¼ частки квартири та винесення постанови про закриття виконавчого провадження.

Жінку затримали 28 лютого у власному кабінеті «на гарячому», під час передачі їй грошових коштів на загальну суму 2 800 гривень.

За даним фактом розпочато кримінальне провадження  за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України.

На даний час, останній повідомлено про підозру у вчиненні злочину та обрано запобіжний у виді тримання під вартою строком на 60 діб, з альтернативою внесення застави в розмірі 64 тис. грн.

Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.