СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ ПІДПРИЄМСТВА

Білоцерківщина аграрна

pshenica-1Сьогодні Білоцерківщина є одним із лідерів соціально-економічного розвитку регіону. На території району працюють потужні підприємства, кількість яких щороку збільшується. Лідерські позиції Білоцерківщини у промисловості, агропромисловому секторі та інвестиційній діяльності покращують економічний клімат не лише регіону, а й Київщини в цілому.

За 95 років існування району сільськогосподарське виробництво пройшло багато етапів свого розвитку. До Великої Вітчизняної війни та після Перемоги це були в основному багатогалузеві колгоспи та кілька радгоспів. Переробна промисловість включала в себе цукрові заводи в місті Узин та селі Озерна, консервні заводи у містах Узин та Біла Церква, ряд м`ясопереробних та молокопереробних підприємств.

В перші післявоєнні роки високих результатів досягли трудівники-буряководи та тваринники радгоспу “Узинський”, радгоспу ім. 9 січня, дослідного господарства “Терезине”. По підсумкам роботи радгосп імені 9 січня був нагороджений орденом Трудового Червоного прапора, а керівники, спеціалісти були удостоєні високих урядових нагород. Героями соціалістичної праці стали керівники господарств Перковський І.Л. (Озерне), Чарник К.Т. (Матюші), Окіпна В.В. (Бикова Гребля), спеціалісти Завадський К.П. Та інші, всього 21 чоловік отримали високе звання Героїв Соціалістичної праці.

В 70-80 роки в районі широко впроваджується спеціалізація господарств. Були побудовані два нетельні комплекси (с. Фастівка, с. Олійникова Слобода), два господарства по відгодівлі ВРХ (с. Озерне та м. Узин), вирощуванням овощів займалися в радгоспах “Білоцерківський” с. Шкарівка, ім. Пархоменка (с. Сухоліси), ім. Калініна (с. Острійки). У ці роки були досягнуті високі результати в тваринництві та рослинництві.

В 90-х роках ХХ ст. в районі було створено агропромисловий комбінат “Рось ”, який об’єднав виробництво, переробку та реалізацію сільськогосподарської продукції та фінансове обслуговування членів комбінату. У свій час це було одне з найбільш ефективних форм організації праці, що підтверджувалось результатами його роботи.

Після здобуття незалежності Україною сільські господарства почали переходити на нові форми господарювання. Розпаювання землі та основних засобів виробництва сприяло створенню господарств різних форм власності. Цей період характеризується зміною структури посівних площ, у багатьох господарствах зникло тваринництво.

 

Наше сьогодення

Площа району – 1,3 тис. кв. км , що становить 4,6% загальної території області. Район розташований у центральній частині Київської області на відстані 80 км від обласного центру.

У районі 60 населених пунктів, серед яких 1 місто Узин, селище Терезине та 58 сіл, на території яких діють 1 міська,1 селищна, 34 сільських рад.

Кількість населення району 49079 чол., в т.ч. міського 13779 чол., сільського 35300 чол.

Земельний фонд району:

Всього сільськогосподарських угідь – 99520 га.

З них:

Ріллі – 91730 га.

Багаторічні насадження 2190 га.

В районі зареєстровано і працює 160 підприємств, які займаються сільськогосподарським виробництвом, із них:

38 — господарські товариства, 3 — сільськогосподарсько-виробничі кооперативи, 94- фермерських господарств, 18 приватних підприємств, 5 державних підприємств, 2- інших підприємств.

Також в районі працюють переробні підприємства, які займаються переробкою сільськогосподарської продукції: ТОВ «Білоцерківський молочний комбінат», який займається виробництвом молочної продукції, ТОВ «Візит» — займається виробництвом ковбасних виробів ,  м’ясопереробний комбінат — ТОВ “Антонівський м’ясокомбінат”. Продукція цих підприємств користується попитом не тільки в районі, а і за його межами. На території району працює один цукровий завод (ТДВ “Узинський цукровий комбінат”),  потужністю до 2,0 тис.тон цукрової сировини за добу. За 2015 рік підприємство виробило майже 17 тис. тонн цукру,  в 2014 році було вироблено 21,3 тис. тонн цукру.

Основні напрямки:

у рослинницькій галузі – виробництво зернових, технічних і кормових культур;

у тваринництві – виробництво м’яса, молока, птиці, яєць.

 

Рослинництво.

Валове виробництво зернових та зернобобових культур ( враховуючи всі категорії господарств) в 2015 році становило  218 тис.тонн, що на 45,3 тис. тонн менше, ніж в 2014 році.

Серед  районів Київщини хлібороби Білоцерківського району займають І місце по валовому збору  та почесне ІІІ місце по урожайності ранніх зернових та зернобобових культур. При цьому валовий збір такої важливої стратегічної культури ,  як озима пшениця сягнув 75,4 тис.тонн при середній урожайності 55,1 ц/га — що на 6,3 ц/га вище минулорічних показників.

Останні роки на Білоцерківщині, як завжди , значна увага приділяється  і бурякосіючої галузі. Цьогорічна середня урожайність цієї цінної культури  становить 572,3 ц/га, що більше минулорічної на 122 ц/га.

За останній рік збільшилась площа насаджень плодово-ягідних культур. Так, в с. Василів  ТДВ «Василівське» висадило 59,3 га волоського горіху , 8 га смородини та 7,8 га фундука. Збільшились площі плодових насаджень в ТОВ «Яблуня-Юг» на 1,5 га. Потреби населення міста та району в ягодах полуниці забезпечують 4 господарства , площі під полуницею становлять 14,2 га.

За останні два роки в господарствах району кількість сушильних комплексів збільшилась на 7 одиниць, що дало змогу  краще підготовити до зберігання зерна зі всіх видів сільськогосподарських культур, а також  додатково збільшити на 21 робоче місце в сільськогосподарському виробництві.

Під урожай 2016 року сільськогосподарськими підприємствами району посіяно  15,1 тис. га озимих зернових культур (проти 14,3 тис. га минулорічних площ), що становить 122,1 % від запланованих показників.  Також посіяно 3,15 тис. га такої важливої технічної культури, як озимий ріпак. Крім того, посіяно 250 га озимих культур на зелений корм.

Білоцерківський район виробляє більше  10 % валового виробництва зернових та технічних культур  Київської області.

Тваринництво.

За   2017 рік господарствами району:

— вироблено м’яса всіх видів сільськогосподарських тварин в кількості 5,4 тис.тонн, що на 5,1% більше минулорічного показнику;

—  реалізовано 4,9 тис.тонн м’яса худоби та птиці в живій вазі, ріст становить 32% в порівнянні з 2014 роком;

—  вироблено 35021 тонн  молока, що на 6% менше в порівнянні з минулим роком.

При цьому,  удій на одну фуражну корову  становить 6731 кг, що на 5% менше минулорічного показнику.Слід зазначити, що по валовому надою район займає перше місце в області, а по удою на одну фуражну корову четверте.

— отримано 12,5  млн . штук яєць від птиці всіх видів, що на 23 відсотків більше ніж було в цей період  минулого року. Середня несучість однієї дорослої курки – несучки  за звітний період становить 245 штук яєць, що менше ніж торік на 4%.

Поголів’я худоби станом на 01.01. 2016 року :

— великої рогатої худоби нараховується — 12880 гол., що менше ніж було в минулому році на 142 гол. — (1%);

— в т. ч. —  корів 5093 гол. — мінус до минулого року 151 гол. — (3%)

— свиней  — 27300 гол.,  — мінус до минулого року становить 2132 гол. — (6%)

— птиці – є 81430  голів – мінус до минулого року 7682 гол. –(9%)

Слід відмітити, що район по наявності великої рогатої худоби (в т.ч. корів)  посідає перше місце в області.

Чисельність працівників, зайнятих у сільськогосподарському виробництві, складає 2300 осіб. Річна оплата праці одного середньооблікового працівника, зайнятого  у сільськогосподарському виробництві, за 2015 рік складає 66,6 тис.грн., що на 14% більше, ніж в минулому році.

Підвищення рівня заробітної плати відповідно з минулим роком відбулося в усіх господарствах.

Середньомісячна заробітна плата одного прцюючого, зайнятого в сільському господарстві, складає 2741 грн., що на 368 грн. більше проти минулого року.

 Орендна плата за 1 га в середньому по району становить 1824 грн. , що на 82 % більше, ніж в минулому році.

Традиційно проводяться ярмарки сільськогосподарської продукції району. За 2015 рік проведено 17 ярмаркових заходів, на яких реалізовано сільськогосподарської продукції за ціною виробника без торгових надбавок та посередників на суму 318,8 тис. грн. Ярмарки проведені в м. Біла Церква.

Рослинництво.

 Елеваторний комплекс ТОВ «Агротрейд-2000».

Агротрейд 2006Для зберігання та переробки зернових культур і доведення їх до високих кондицій збудовано сучасний елеваторний комплекс ТОВ «Агротрейд-2000» , який розташований на земельних угіддях смт. Терезине, що дало змогу значно знизити собівартість зберігання зерна та покращити його якість. Елеватор сертифікований на відповідність послуг по зберіганню зерна і продуктів його переробки. Елеваторний комплекс призначений для надання послуг сільгоспвиробникам по прийому з автотранспорту зерна різних культур, в том числі ріпаку, з попереднім визначенням його якості, зважування, розгрузки, очистки, сушіння, довгострокового зберігання в ємкістях, відгрузка на автомобільный і залізничний транспорт. Для визначення якості зерна на елеваторі існує аттестована виробничо-технологічна лабораторія, яка здійснує контроль за веденнням технологічних процесів і якістю зерна при прийманні, зберіганні і відвантаженню  його на автомобільний транспорт.

Потужність встановленого обладнання дозволяє прийняти, просушити, очистити в потоці до 2 000 тонн зерна на добу, і при необхідності загрузити файл на авто-і залізничний транспорт. На елеваторі запроваджені сучасні технології з використанням обладнання виробництва США. Дві окремі технологічні лінії, в склад  яких входят дві зернові сушарки Sukup U 3518 і Delux DPX 12Т потужністю відповідно 90 и 70 планових тонн на годину, два зернових сепаратори Dakota 988  и Dakota 688  потужністю 135 и 100 тонн на годину відповідно; транспортне обладнання: норії і транспортери потужністю 135 тонн на годину; десять емкостей Brock Commercial 5418 (об’єм зберігання 2700 тонн, диаметром 16,4 м, висотою 18,9 м кожна), обладнані системою аэрації і мониторингу температури зерна, розраховані для тривалого зберігання зерна без погіршення його якості; ваги автомобільні ТВА — 80 тонн — 2 шт; ваги залізничні «Лахта-У» СВ — 150 тонн — 1 шт.

Технологія поверхневого обробітку ґрунту  Notill .

P1010298Традиційна технологія вирощування сільськогосподарських культур, яка ґрунтується на застосуванні оранки та є значним споживачем енергетичних ресурсів (що значною мірою позначається на собівартості виробленої продукції), уже вичерпала себе внаслідок суцільної деградації ґрунтів і величезної енергоємності. Встановлено, що на таку систему обробітку грунту припадає 50% енергетичних і 25 трудових витрат загального обсягу польових робіт. Тому енергоощадження для сільгоспвиробника має велике значення: потрібно застосовувати ефективніші грунтозахисні та енергоощадні технології, такі як: мінімальний обробіток грунту, нульова та біологічна системи землеробства.

На теренах Білоцерківщини в останні роки активно запроваджується технологія поверхневого обробітку ґрунту  No-till . Започаткована дана технологія в ТОВ «Мрія» Войтовиком М.В.

 В 2014-2015 р.р.  використали технологію  No-till наступні господарства :

ТОВ “Мрія”, ПОП “Агрофірма Узинська”, ТОВ “Михайлівське”.

Запровадження технології  No-till  у виробництво дало змогу зекономити пальне, мінеральні добрива, пестициди, робочий час і мало вологозберігаючий ефект до 50 мм продуктивної вологи порівняно з традиційними технологіями. За грунтозахисних технологій удобрюється грунт, який спроможний забезпечити всі потреби рослин завдяки поліпшенню грунтових режимів — поживного, водного, повітряного, теплового та фітосанітарного, тобто прискорення малого біологічного кругообігу.

Тваринництво

 ТДВ «Терезине»

Молочно - товарна ферма с.Вільна ТарасівкаХарактерною особливістю розвитку тваринництва в Білоцерківському районі протягом останніх трьох років є впровадження новітніх світових технологій щодо утримання сільськогосподарських тварин, годівлі, а також способів доїння.

Найхарактернішим прикладом інноваційного рішення в молочному скотарстві є впровадження найрізноманітніших систем доїння корів, при безприв’язному їх  утриманні. Найбільш сучасна технологія доїння корів представлена на молочній фермі в с. Вільна Тарасівка ТДВ «Терезине», де  утримується 500 голів корів, так як їх доїння є вільним протягом однієї доби. Дане технологічне рішення досягається за рахунок впровадження роботизованих  комплексів, які повністю виключають втручання персоналу на процес доїння. На молочній фермі смт. Терезине  ТДВ «Терезине» (поголів’я корів до 500 голів) доїння проводиться на доїльній установці «Паралель» системи Xpressway . Доїння корів протягом дня забезпечують лише два оператори. Слід зазначити, що будівництво цієї ферми розпочалось в 2012 році.

ТОВ «Острійківське»

ТОВ "Острійківське"Ще одним прикладом сучасного ведення молочного тваринництва  є ферма в с. Острійки  ТОВ «Острійківське».  Будівництво  було розпочате в 2011 році, повне введення буде в 2016 році. Дана ферма розрахована на утримання однієї тисячі голів дійних корів. На даному комплексі утримується більше 700 корів, утримання також безприв’язне, а доїння тварин проводиться за допомогою доїльної установки «Карусель». Обслуговують її три оператори. Таким чином, в господарствах району представлені самі сучасні системи утримання та доїння молочних корів, які на сьогодні широко застосовуються  в світовій практиці на великих комплексах.

Тваринники господарств району мають унікальну можливость вивчити досвід кращих господарств регіону, не виїжджаючи за його межі , та  впроваджувати у себе.

ТОВ «Еліта»

Новації торкнулися не лише молочної галузі,  новітні системи виробництва свинини також мають місце. Одними із перших, хто запровадив вирощування гібридних м’ясних свиней за Європейскими  стандартами, було ТОВ «Еліта».

В даному господарстві утримується більше 6000 тисяч голів свиней. Всі технологічні процеси повністю автоматизовані, а це годівля, мікроклімат, збір гноївки. Утримання свинопоголів’я боксове, за принципом пусто-зайнято. Для цього використовується закордонне станкове обладнання. Дана ферма працює на закритому режимі. Для цього, для обслуговуючого персоналу облаштований спеціальний пропускник, що дає змогу обслуговуючому персоналу проходити відповідні процедури дезінфекції з метою знезараження тварин, які утримуються на даній фермі.

ТОВ «Селекційний центр свинарства»

Сама сучасна свиноферма збудована ТОВ «Селекційний центр свинарства».  Дана ферма розрахована на утримання 1200 основних свиноматок, в річне вирощування гібридного молодняку свиней розраховане на більше 12000 голів щороку. Це сучасне підприємство облаштоване найсучаснішим клітковим обладнанням, відповідними системами сухої годівлі та мікроклімату. Збудоване воно обабіч траси Київ-Одеса (в’їзд с.Піщана). Будівництво даної ферми було  розпочато в 2013 році і на сьогодні вже закінчено першу чергу, де утримується більше 6000 голів свиней. Друга черга збудована на 80 %. Повне закінчення реалізації даного проекту завершено в 2016 році.